ABC DYWANÓW
ABC DYWANÓW
Dywany i wykładziny wracają na salony tylko już w innej bardziej dopasowanej formie do już istniejącego wykończenia czy indywidualnego gustu.
Generalnie wykładziny dywanowe spotykane w sklepach głównie składają się z dwóch najważniejszych warstw: runa i spodu wykładziny.
Warstwa wierzchnia dywanu po której stąpamy to właśnie runo. Jest to plecionka z włókien naturalnych lub sztucznych, bądź mieszanka obydwu.
Rozróżniamy runa :
polipropylenowe , wyjątkowo odporne na ścieranie , wytrzymałe . Łatwo ulega odgnieceniu np.: pod naciskiem mebli
poliamidowe jest odporne na gniecenie i zarazem miękkie. Trudno wchłania wodę przez co przy rozlaniu płynów nie nasiąka głęboko.
wełniane jest miękkie i ciepłe. Wycisza pomieszczenia i nie elektryzuje się.
Spód wykładziny głównie wykonany jest z filcu, juty , gąbki czy gumy.
Wykładziny dywanowe są mało odporne na wodę, wiec nie zaleca się ich używania w łazience czy kuchni.
Idealnie natomiast sprawdzają się w salonach , pokojach dziecięcych czy firmach gdzie chronią przed hałasem i zimnem. Wyciszają pomieszczenia i pozwalają odpocząć zwłaszcza chodząc na bosaka po dywanach z wyższym runem.
Istnieje kilka metod układania wykładzin w zależności od ich wymiarów, pomieszczenia gdzie będzie układane i przeznaczenia. Mały wymiar dywanu można położyć luzem, inne układa się poprzez klejenie, na naciąg (tzw. system amerykański) lub przymocowanie na taśmę dwustronną. Przed położeniem wykładziny dywanowej trzeba prawidłowo przygotować podłoże. Powinno być równe, płaskie, bez pęknięć, suche i czyste.
Pamiętaj, że przed instalacją rozłożona wykładzina powinna odleżeć w pomieszczeniu minimum kilka godzin a najlepiej dłużej . Zwłaszcza gdy przewożona była w nieodpowiedni sposób, np. złożona na pół. Kiedy wykładzina się wyprostuje, sprawdź, gdzie wymaga przecięcia. Ułóż wykładzinę tak, by łączenia między poszczególnymi częściami wypadły prostopadle do okna i kierunku ciągu komunikacyjnego w pomieszczeniu.